Płocczanka wicemistrzynią świata w skoku wzwyż

IMG_5999

Wielki sukces płockiej lekkoatletki. 17-letnia Martyna Lewandowska zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż podczas Mistrzostw Świata juniorów w stolicy Kenii – Nairobi. Płocczanka zapewniła sobie wicemistrzostwo świata wynikiem 182 cm.

– Rozpoczęłam konkurs od wysokości 165 cm, którą zaliczyłam w pierwszej próbie. Poprzeczkę zawieszoną na 170 cm pokonałam w drugim podejściu, ale kolejne wysokości 175 i 179 cm zaliczyłam w pierwszych próbach – opowiedziała Martyna Lewandowska podczas spotkania z zastępcą prezydenta Płocka Romanem Siemiątkowskim.

Walka o medal rozegrała się na wysokości 182 cm, którą Martyna pokonała w drugiej próbie. Tym samym zapewniła sobie srebrny medal. Ambitna, utalentowana młoda lekkoatletka z Płocka nie chciała na tym poprzestać. Poprzeczka powędrowała na 185 cm, a warto podkreślić, że tę wysokość zaliczyła już w tym roku, miesiąc przed wyjazdem do Kenii, na zawodach w Kutnie. Niestety, podczas mistrzostw świata do lat 18 w pierwszej próbie ją strąciła. Kolejne dwa skoki przeniosła na 187 cm, ale również były nieudane.

– Reprezentantka Ukrainy, z którą podjęła Pani walkę o złoto była w doskonałej formie i zwyciężyła z wynikiem 192 cm. Gratuluję i chcę podkreślić, że jesteśmy dumni z Pani osiągnięcia. Jako pierwsza lekkoatletka z Płocka osiągnęła Pani wielki sukces, zostając medalistką mistrzostw świata juniorek młodszych – komplementował płocczankę Roman Siemiątkowski.

Martyna Lewandowska zaczęła przygodę z lekkoatletyką w Szkole Podstawowej nr 17 pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego pana Małkiewicza. To on zauważył jej wspaniałe warunki fizyczne (obecnie mierzy 170 cm, waży 53 kg) i polecił trenerowi Mirosławowi Nisztorowi z klubu MLKL Płock.

Początki były obiecujące, bo po dwóch latach treningu 17-letni zawodniczka została mistrzynią Polski młodziczek, osiągając bardzo dobry wynik 171cm. Kolejny tytuł wywalczyła w 2016 roku we Wrocławiu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Jej wynik to 180 cm.

Ten rok zaczęła od złotego medalu na Halowych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Toruniu. W sezonie letnim wygrała Mityng Ogólnopolski – Memoriał Ponomarenki i Majewskiego w Łęczycy, gdzie uzyskała minimum (178 cm) na mistrzostwa świata juniorek młodszych.

Już na początku czerwca błysnęła wspaniałą formą. Wynikiem 185 cm ustanowiła rekord życiowy. Wynik ten predysponował Martynę do startu w trzech imprezach mistrzowskich: mistrzostwach świata juniorek młodszych, mistrzostwach Europy juniorek (włoskie Grosetto) oraz w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy.

Martyna Lewandowska już za trzy lata może reprezentować Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, czego także życzymy.

Konrad Kozłowski

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.