Ośmioro płockich wioślarzy w reprezentacji Polski

SONY DSC

Na poznańskiej Malcie, odbyły się pierwsze w tym roku regaty wioślarskie na klasycznym dystansie – Centralne Kontrolne Regaty Seniorów i Juniorów. W regatach startowała cała wioślarska Polska, z elitą – kadrą olimpijską włącznie. Po regatach ośmioro płockich wioślarzy znalazło się w reprezentacji Polski.

Sezon wiosłowania na wodzie, dzięki łaskawej tegorocznej aurze, trwa w Płocku już od początku marca. Pierwsze tygodnie wiosłowania to głównie doskonalenie techniki i typowe, jak na ten okres, „nabijanie kilometrów”. Poza treningiem na Wiśle, zawodnicy uczestniczyli w zgrupowaniach kadr narodowych, juniorów i młodzieżowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Bezpośrednio przed regatami poznańskimi zawodnicy PTW i SMS uczestniczyli w dwóch zgrupowaniach w Półwiosku Starym koło Konina, podczas których przygotowywali się do ważnego startu w warunkach wody stojącej.

Podczas dwudniowej rywalizacji w Poznaniu, zawodnicy, wśród których nie mogło zabraknąć wychowanków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce, startując na jedynkach i dwójkach bez sternika, walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowej (U23) na regaty międzynarodowe.

Zawody odbywały się w bardzo trudnych warunkach, przy dużym wietrze i powstającej w jego efekcie wysokiej i niebezpiecznej fali. W szczytowym momencie, w sobotę, kiedy służby ratownicze nie nadążały wyławiać zawodników z wywróconych łodzi, zawody zostały przerwane i odwołane dla grup juniorskich. Seniorzy ścigali się do końca.

Wśród płockich seniorów najlepiej radził sobie w tych trudnych warunkach najstarszy z naszych zawodników, Adrian Pawłowski, który startując w kombinowanej dwójce z zawodnikiem warszawskiego AZS-u AWF-u, zajął 5. miejsce wśród osad młodzieżowych. Szóste miejsce zajęła osada Barłomiej Donarski i Kuba Aleksandrowicz, zaś 9. Michał Sobiecki i Piotrek Witkowski.

Drugiego dnia zawodów nasi młodzieżowcy ścigali się na czwórkach bez sternika zajmując w różnych zestawieniach 2 i 3 miejsca w swojej kategorii. W efekcie tych regat Adrian Pawłowski i Michał Sobiecki już w najbliższy piątek zaczynają zgrupowanie kadry narodowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu po czym wystąpią w regatach międzynarodowych seniorów w Essen. Bartek Donarski i Kuba Aleksandrowicz nie wezmą udziału w zgrupowaniu z uwagi na egzaminy maturalne ale dostana szansę występu w drugim sprawdzianie międzynarodowym polskiej reprezentacji młodzieżowej w niemieckim Ratzeburgu, w połowie czerwca.

Dobrze zaprezentowali się również juniorzy. Skifista Janek Domeradzki zajął w swojej konkurencji III miejsce a wśród dwójek bez sternika w finale pływali Wiktor Budnicki z Kamilem Krusiewiczem i Rafał Pietrasiak z zawodnikiem gorzowskiego AZS-u.

Decyzją trenera kadry juniorów, Janek Domeradzki i Rafał Pietrasiak zostali powołanie na zgrupowanie kadry juniorów w Wałczu i w pierwszy weekend maja wystąpią w międzynarodowych regatach w Monachium, które będą najważniejszym tegorocznym sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy.

W rywalizacji juniorów młodszych najlepiej spisały się dziewczęta w dwójkach bez sterniczki, Oliwia Nowakowska i Justyna Leśkiewicz, które zajmując w obu finałach trzecie miejsca zapewniły sobie miejsce w reprezentacji naszego kraju na Regaty Nadziei Olimpijskich w słowackich Piestanach.

W efekcie poznańskich regat i dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz Ministerstwa Sportu (SMS), Płock może pochwalić się ośmioma reprezentantami Polski na regaty międzynarodowe. Trenerami płockich osad są: Wojciech Jankowski, Andrzej Petrykowski, Piotr Sałkowski i Jacek Karolak.

ump

Konrad Kozłowski, fot. Płockie Towarzystwo Wioślarskie

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.